TELEFON NUMARASI DEĞİŞENLER LÜTFEN HABER VERSİNLER
HABERLER
TARiH
KÖYLE İLGİLİ
YEMEKLER
SÖZLÜK
EVLENENLER
HACCA GİDENLER
ÖLENLER

YEMEKLER, EKMEKLER, TATLILAR, BİDELER

 

Pilav kapaması

Bulgur veya pirinçten yapılan bir yemek çeşididir. Bulguru bir tepsi içerisine normal bulgur pilavı pişirilecekmiş gibi hazırlanır.Pilavın üzerine küçük küçük parçalar halinde ciğer, tavuk eti veya koyun eti konularak kapama denilen köyümüze has olan ekmek pişirmedeki anlattığımız pişirme aletleri ile pilav pişene  kadar tutulur ve yine köyümüze has yuvarlak bir sofra olan en az 14 – 15 kişinin oturabileceği bir sofraya konularak ikram edilir.

Kaygana
 Yoğurt, un tuz veya şekerle çarpılarak cıvık bir kıvamda yemek kaşığı ile kızgın yağın üzerine dökülerek kızartılarak yemeye hazır hale getirilir. Genelde cenazesi olan kişiler Perşembe akşamları bir tepsi içinde köyde çocuklar tarafından dolaştırılıp herkese ikram edilir.
Kaçamak  Kaynar suya mısır unu gezdirilerek dökülür ve karıştırılır. Bu karıştırma işlemi kaçamak iyice katılaşana kadar devam eder. Ayrı bir tepsinin içine kaşık kaşık dökülür. Pekmez, Yağlı su veya Sarımsaklı su ile yenilir.
Kara çorba (Kara Manca)
Un bir tavada kavrulur, Başka bir tavada soğan salça, tuz ve biber pembeleşinceye kadar kavrulur. Kavrulmuş olan un su karıştırılıp iyice özelenir. Önceden hazırlanmış olan soğan ve salça karışımı ayrı bir tavada pişirilmiş olan işkembe ile karıştırılıp, hafif katılaşana kadar karıştırıp pişirilir. İstek halinde soğan yerine sarımsak, işkembe yerine sucuk ilave edilir.

Tarhana Yemeği

Orta boy bir tencerenin içinde su kaynadıktan sonra tuz ve tarhana karıştırılarak ilave edilir. Tarhana piştikten sonra, ayrı bir tepsiye bayatlamış olan ekmek küçük küçük doğranır. Pişirilmiş olan tarhana ılık haldeyken doğranmış ekmeğin üzerine boşaltılır. Tavada yağ, kuşbaşı et veya kıyma kavrulur salça ve toz biber ilave edilerek hazırlanmış olan tarhananın üzerine gezdirilerek dökülür ve yemeye hazır hale getirilir.
 

Ekmek

Hamur kersende yoğrulduktan sonra ekmek şekli verilir ve birkaç saat ekşimesi için bir örtü ile örtülür, ekşime tamamlanana kadar beklenir ve sonra sininin içerisine ekmek hamurları yerleştirilip fırışlık denilen bir kapama aleti hamurun üzeri kapatılır.

 Ocak saman artıkları ve kaba samanlarla ısıtılmış olan fırışlık ve sini tekrar sıcaklığı devam eden ocağa konulur rengi hafif kahverengi olana kadar bekletilir ve ekmek çıkartıldıktan sonra tekrar dinlenmesi için bir bez örtü ile örtülür.

Hamur olma ihtimali bitince yenilebilir. Sıcak iken yağ tuz ve biber ile çok lezzetli olur en az bir hafta kadar bekler ve geç bayatlar. 

Nohutlu Ekmek

Kavrulmamış Beyaz nohut dövülerek sıcak suda ekşimesi için çömlekte bekletilir. Bu ekşime maya olarak kullanılır ve ekmek hamuruna karıştırılır. 

Hamur kersende yoğrulduktan sonra ekmek şekli verilir ve birkaç saat ekşimesi için bir örtü ile örtülür, ekşime tamamlanana kadar beklenir ve sonra sininin içerisine ekmek hamurları yerleştirilip fırışlık denilen bir kapama aleti hamurun üzeri kapatılır.
   Saman artıkları ve kaba samanlarla ısıtılmış olan fırışlık ve sini tekrar sıcaklığı devam eden ocağa konulur rengi hafif kahverengi olana kadar bekletilir ve ekmek çıkartıldıktan sonra tekrar dinlenmesi için bir bez örtü ile örtülür. Hamur olma ihtimali bitince yenilebilir. Sıcak iken yağ, tuz ve biber ile çok lezzetli olur en az bir hafta kadar bekler ve geç bayatlar. 

Mısır Ekmeği 

 Mısır unu, sıcak su, tuz, maya ve soda ile kulak memesi yumuşaklığına gelinceye kadar yoğrulur. Hamur iyice kabarıncaya kadar bekletilir sininin içerisine ekmek hamuru, kek veya revani şeklinde tepsi içerisine boşaltılır veya konulur.  

Fırışlık denilen bir kapama aleti hamurun üzeri kapatılır. Hamurun üzeri ıslak bir elle şekil verilmek ve dağıtılmak için düzlenir. Mısır ekmeğinin pişirilmesinde yüksek sıcaklık kullanılır.

Ocak saman artıkları ve kaba samanlarla ısıtılmış olan fırışlık ve sini tekrar sıcaklığı devam eden ocağa konulur rengi hafif kahverengi olana kadar bekletilir ve ekmek çıkartıldıktan sonra tekrar dinlenmesi için bir bez örtü ile örtülür. Hamur olma ihtimali bitince yenilebilir.
 

Mısır Helvası 

Kazan veya tencerenin dibine bolca yağ konulup yağ kızdırıldıktan sonra mısır ununu yağın üzerine döküp pembeleşinceye kadar karıştırılır. 
      Başka bir tencerede şekerli şerbet hazırlanır, hazırlanan bu şerbet  pembeleşmiş olan mısır ununun üzerine dökülür ve katılaşana kadar karıştırılır.
     İstenilen kıvamdan sonra tencere veya kazanın ağzı 1 saat kadar kapalı tutularak ve servis yapılır mısır helvası düğün gibi toplu yenilen yemeklerde yapılır.
     (Geçmişte helva yapan ustalar Aşçı Mehmet, (Mehmet Gökçe) Yaşat ağbi (Reşat Çamağaç) ve Ali usta (Ali Yalçın Tüten)  isimleri ön plana çıkardı.

Tıktıkı

  Tavaya yeteri kadar yağ konularak yağın yanması beklenir. Nişasta unu ayrı bir kapta cıvık bir şekle getirildikten sonra tavanın içine azar azar dökülür ve karıştırılır. Karıştırma işlemi katılaşana kadar (Nohut tanesi gibi oluncaya kadar) karıştırılır ve ezilir. İstenilen kıvam olunca Ceviz veya fıstık karıştırılarak yenmeye hazır hale getirilir. Bu tatlı genelde Çakıl zamanı yapılır

 

BİDELER

 
GÖK BİDE FIRIŞLIK

 

PEYNİRLİ BİDE DOMATESLİ BİDE